Dymnica pospolita

Jasnota purpurowa
29 czerwca 2023
Rogownica pospolita
12 grudnia 2023

Dymnica pospolita to ceniona w medycynie naturalnej roślina lecznicza, a jednocześnie niezwykle kłopotliwy w usunięciu z upraw chwast. Dowiedz się, jak ją rozpoznać, gdzie występuje i jak może zaszkodzić Twoim plonom. Sprawdź, w jaki sposób najskuteczniej ją zwalczysz.

Dymnica pospolita – opis

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) to roślina jednoroczna. Może osiągnąć wysokość do 50 cm. Posiada charakterystyczne wysokie i wznoszące do góry łodygi w kolorze jasnozielonym lub zielonobrunatnym. Posiada ona niewielkie, tworzące luźne grona kwiaty przyjmujące barwę od różowej, poprzez purpurowoczerwoną na brunatnej skończywszy. Jej korzenie są bardzo krótkie sięgające ok. 20cm.

Po roztarciu jej liści możesz poczuć przykrą woń palonego mokrego drewna.

Dymnica kwitnie w okresie kwiecień/maj do wrzesień/październik.

Dymnica pospolita – występowanie i szkodliwość

Dymnica występuje na całym obszarze Polski. Doskonale rośnie na glebach wilgotnych i bogatych w próchnicę.

Jest to pospolity chwast roślin okopowych oraz rzepaku, kukurydzy i zbóż jarych. Można ją też spotkać między rzędami warzyw. Dymnica pospolita jest też zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich, u których może wywołać zatrucie.

Próg szkodliwości wynosi 60 sztuk/metr kwadratowy upraw. Oznacza to zmniejszenie plonów o co najmniej 5%. Może ona przerastać wzrastające łany niektórych zbóż, a tym samym wpłynąć niekorzystnie na ich rozwój. Co ważniejsze potrafi pozbawić rośliny uprawne dostępu do składników mineralnych i wody.

Dymnica pospolita – zwalczanie

Dymnica pospolita jest niezwykle uciążliwa w zwalczaniu. Dzieje się tak, ponieważ roślina wykazuje zdolność do produkcji dużej ilości nasion (może być ich nawet kilkaset) o niezwykłej trwałości (nie tracą one zdolności do kiełkowania nawet przez kilkanaście lat). Ponadto dymnica pospolita może kiełkować przez cały rok.

Walka z tym chwastem jest niełatwa, ale możliwa do wygrania. W tym celu powinieneś sięgnąć po wysokiej jakości środki ochrony roślin, jakimi są herbicydy selektywne. Najlepsze w niszczeniu dymnicy preparaty, to takie, w których składzie znajdują się m.in.: nikosulfuron, bentazon, izoproturon, lenacyl, metamitron, chlopyralid, oksyfluorofen, sulfosulfuron, terbutyloazyna.

Jest to preparat o działaniu systemicznym. Oznacza to, że substancja aktywna pobierana jest przez liście chwasta, a następnie przemieszczana w całej roślinie, co przyspiesza proces jej zwalczania. Pierwsze efekty zabiegu możesz zauważyć już po 20 – 25 dniach od przeprowadzenia zabiegu.

Preparat polecany jest do oprysków nalistnych.